Skóry naturalne – ponadczasowy styl

Sofa i fotel Togo Ligne Roset

Skóry naturalne są jednym z najbardziej pożądanych materiałów do tapicerowania mebli. Nie tylko nadają wnętrzu elegancji i prestiżu, ale także zapewniają komfort i trwałość. W tym wpisie opowiemy o rodzajach skór naturalnych używanych do tapicerowania mebli, ich zaletach i wadach oraz sposobach pielęgnacji.

Rodzaje skór naturalnych do tapicerowania mebli

Skóry pigmentowane – to skóry, które zostały pokryte warstwą pigmentu i lakieru, aby zniwelować drobne wady i nadać im jednolity kolor i fakturę. Są to najczęściej stosowane skóry w meblarstwie, ponieważ są odporne na ścieranie, zabrudzenia i promieniowanie UV. Skóry pigmentowane są łatwe w czyszczeniu i konserwacji, wystarczy używać specjalnych preparatów do skór.

Skóry semi-aniliny – to skóry, które zachowały naturalną strukturę i porowatość, ale zostały delikatnie zabarwione i zaimpregnowane. Są to skóry o wyższej jakości niż pigmentowane, ponieważ są bardziej miękkie i przyjemne w dotyku. Skóry semi-aniliny są również odporne na ścieranie i plamy, ale wymagają większej ostrożności przy użytkowaniu i konserwacji.

Skóry aniliny – to skóry najwyższej jakości, które nie zostały poddane żadnym zabiegom barwiącym ani impregnującym. Są to skóry najbardziej naturalne i szlachetne, które wykazują wszystkie cechy oryginalnej skóry, takie jak ziarnistość, zmarszczki czy blizny. Skóry aniliny są bardzo miękkie i elastyczne, ale również bardzo delikatne i podatne na zniszczenia. Wymagają specjalnej pielęgnacji i ochrony przed wilgocią, światłem i temperaturą.

Skóry bullhide – to skóry pochodzące z bydła rasy angus lub hereford, które charakteryzują się grubszym licem i większą wytrzymałością. Są to skóry idealne do tapicerowania mebli o dużych gabarytach i ciężkim użytkowaniu, takich jak sofy czy fotele. Skóry bullhide są również bardzo eleganckie i mają głęboki kolor.

Skóry nubuck – to skóry, które zostały delikatnie oszlifowane po stronie licowej, aby uzyskać efekt zamszu. Są to skóry o aksamitnej fakturze i matowym wykończeniu, które nadają meblom nowoczesny i stylowy wygląd. Skóry nubuck są jednak bardzo wrażliwe na zabrudzenia i wilgoć, dlatego należy je chronić specjalnymi impregnatami.

Zalety i wady skór naturalnych do tapicerowania mebli

Skóry naturalne do tapicerowania mebli mają wiele zalet, które sprawiają, że są wybierane przez wielu klientów. Oto niektóre z nich:

– Skóry naturalne są trwałe i wytrzymałe. Jeśli są odpowiednio pielęgnowane, mogą służyć przez wiele lat, nie tracąc swojego wyglądu i właściwości.
– Skóry naturalne są eleganckie i stylowe. Nadają wnętrzu klasy i prestiżu, pasują do różnych stylów aranżacji i podkreślają charakter mebli.
– Skóry naturalne są komfortowe i przyjazne dla skóry. Są miękkie, ciepłe i oddychające, co zapewnia przyjemność z użytkowania mebli przez cały rok.
– Skóry naturalne są unikalne i niepowtarzalne. Każda skóra ma swoją własną strukturę, fakturę i odcień, co sprawia, że każdy mebel jest inny i oryginalny.

Skóry naturalne do tapicerowania mebli mają jednak też pewne wady, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem. Oto niektóre z nich:

– Skóry naturalne są drogie. Ze względu na swój wysoki koszt produkcji i ograniczoną dostępność, skóry naturalne są znacznie droższe niż inne materiały do tapicerowania mebli.
– Skóry naturalne są wymagające w pielęgnacji. Aby zachować ich piękno i jakość, należy je regularnie czyścić specjalnymi preparatami, chronić przed wilgocią, światłem i temperaturą oraz unikać kontaktu z ostrymi przedmiotami lub zwierzętami domowymi.
– Skóry naturalne mogą być alergenne. Niektórzy ludzie mogą być uczuleni na substancje używane do garbowania i barwienia skór, co może powodować podrażnienia i wysypki skórne.

Sposoby pielęgnacji skór naturalnych do tapicerowania mebli

Aby cieszyć się pięknem i funkcjonalnością skór naturalnych do tapicerowania mebli przez długi czas, należy stosować się do kilku zasad pielęgnacji. Oto niektóre z nich:

– Czyścić skóry naturalne regularnie, co najmniej raz na miesiąc, specjalnymi środkami do czyszczenia skór. Nie używać do tego celu wody, mydła, detergentów ani innych środków chemicznych, które mogą uszkodzić skórę lub pozostawić plamy.
– Chronić skóry naturalne przed wilgocią, światłem i temperaturą. Nie wystawiać mebli na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, źródeł ciepła lub wilgoci. Unikać kontaktu skóry z cieczami, tłuszczami lub innymi substancjami, które mogą ją zabrudzić lub przebarwić.
– Odświeżać skóry naturalne co kilka miesięcy specjalnymi preparatami do odżywiania i impregnacji skór. Dzięki temu skóra będzie miękka, elastyczna i odporna na czynniki zewnętrzne.
– Naprawiać ewentualne uszkodzenia skóry jak najszybciej. W przypadku zadrapań, przetarć lub pęknięć skóry, należy skorzystać z usług specjalistycznej firmy zajmującej się renowacją skór lub zakupić odpowiedni zestaw naprawczy.